Ortaokul

AÇI Kolejinde, deneyimli ortaokul öğretmenleriyle tam öğrenme modelini esas alan eğitim sistemi uygulanır. Tam öğrenme modelinde temel felsefe;  “yeteri kadar zaman verilir ve uygun koşullar sağlanırsa bir kişinin öğrenebildiği bir şeyi herkes öğrenebilir.” şeklindedir. İşte biz de bu anlayışla AÇI koleji olarak gerekli koşulları öğrencilerimiz için oluşturur, ve onlara öğrenmeleri için ihtiyaç duydukları zamanı tanırız.

AÇI’da doğayla iç içe, gerçek yaşamla ilişkilendirilmiş öğrenme ortamları sunulur. Dersler sadece sınıf ortamında işlenmez. Yaparak  – yaşayarak öğrenme fırsatları ile dersler kimi zaman okul bahçesinde kimi zaman ise okul dışında, kazanımlarla ilgili mekanlara yapılan ziyaretler ve  öğretici aktivitelerle gerçekleşir.

Açı ortaokulu eğitim-öğretim programı, akademik dersler ve öğrenim kazanımlarından oluşmuş bir programdır. Program öğrenci kulüpleri ve atölye çalışmalarıyla gerçekleşen öğrenim deneyimlerinden, sınıf içi ve dışında yapılan ders uygulamalarından, yaşama dair öğrenim etkinliklerinden oluşur.

Akademik program; Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler, Fen ve Teknoloji, İngilizce derslerine ek olarak ikinci bir yabancı dilden oluşur. Derslerin öğrenim kazanımlarında milli eğitim programı esas alınır; program öğrenci birikim, beceri ve yeteneklerine göre seçmeli derslerle desteklenir.

AÇI Kolejinde akademik programın yanı sıra LGS’ye hazırlayan bir sınava hazırlık programı da uygulanır. 8.sınıflar için Liseye Giriş Sınavı Hazırlık Programı ve 7. Sınıflar için Liselere Giriş Sınavı Ön Hazırlık programı uygulamakta olup, okul dışında herhangi bir takviyeye ihtiyaç duymadan nitelikli bir hazırlık süreci yürütülmektedir.

  1. Sınıflarda okullar açılmadan yaz kampı, sömestr tatilinde ise kış kampı çalışmalarımızla öğrencilerimiz LGS için hazırlanmaktadır.

İdeal olarak, çocukların her zaman “öğrenen” olduklarını anlamalarını istiyoruz. Okul dışında da çocuklarımızın “öğrenen” oldukları düşüncesinden hareketle “ev ödevi yok” bakış açısından ziyade “zaman israfı yaratan, net öğrenme hedefleri olmayan ev çalışmaları yapılmayacaktır” diyoruz.

AÇI’da her öğrencinin bir enstrüman çalmasını hedefleyen müzik eğitimi verilir. Çünkü çocuklarımızın duyuşsal gelişimi en az bilişsel gelişimi kadar önemlidir.

AÇI’da iki yabancı dil eğitimi verilir. Birinci yabancı dil olarak Cambridge University Press işbirliği ile İngilizce, ikinci yabancı dil olarak da Almanca, Fransızca , İspanyolca ve Arapça dillerine ait talep doğrultusunda açılacak programlardan birini tercih eder.  Okulumuzda gramer eğitiminden çok okuduğunu anlama, dinleme, konuşma ve yazmaya ağırlık veren bir yabancı dil eğitimi uygulanır. Dilin kurallarını değil kendisini öğreten, öğretmekle de kalmayıp konuşturan bir eğitim anlayışı sergilenir.

AÇI’da tüm öğrencilerimizin bedensel gelişimi ve vücut esnekliğini için spora önem verilir.  Öğrencilerimiz, basketbol, voleybol, futbol, masa tenisi, yakan top branşlarında 5 ayrı spor takımında yer alabilmekte, düzenleyeceğimiz okul içi turnuvalara ve okullararası müsabakalara katılabilmektedir. Okulumuzda yer alan yüzme havuzu ile yüzme sporuna yönelik faaliyetler gerçekleştirebilmekte, bireysel ve takım halinde yüzme müsabakalarına katılabilmektedirler. Ayrıca dönemsel olarak at çiftliğine öğrencilerimiz götürülerek hipoterapi yapılmakta ve at biniciliği öğretilmektedir.

Atölye çalışmaları, sosyal etkinlikler ve öğrenci kulüpleri ile bütüncül olarak etkili bir eğitim süreci gerçekleştirilir.